MSCA-RISE: warsztaty dla wnioskodawców

Regionalny Punkt Kontaktowy CENTRUM programów Ramowych UE w Uniwersytecie Warszawskim we współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE (KPK) zaprasza na WARSZTATY DLA WNIOSKODAWCÓW - przygotowanie wniosków na konkurs: „Marie Skłodowska-Curie Research and Innovation Staff Exchange (RISE)” w programie HORYZONT 2020

18 lutego 2015, godz. 9:00 – 13:45
Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, sala 308, dawny gmach Biblioteki Uniwersyteckiej (BUW)

REJESTRACJA : Wyłącznie za pośrednictwem formularza on-line, dostępnego na stronie internetowej : http://bob.strony.uw.edu.pl/

Liczba miejsc ograniczona (50 osób z pierwszeństwem uczestnictwa dla osób z województwa mazowieckiego).
Dodatkowych informacji udziela Marta Zaręba, tel. 55 24 213

DZIAŁANIA MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE - RISE

CEL

Wymiana pracowników pomiędzy uczestniczącymi w projekcie instytucjami uwzględniająca rozwój ich kariery zawodowej, służąca zacieśnianiu współpracy międzynarodowej i/lub międzysektorowej pomiędzy instytucjami krajów UE, stowarzyszonymi z H2020 oraz pozostałymi krajami (tzw. krajami trzecimi).

ADRESACI

Projekty realizowane są przez instytucje posiadające osobowość prawną, zaangażowane w prowadzenie badań i innowacje, pochodzące z sektora akademickiego (np. państwowe i prywatne uczelnie wyższe, instytuty badawcze, organizacje międzynarodowe) oraz szeroko zdefiniowanego sektora pozaakademickiego (np. przedsiębiorstwa, w tym MŚP, szpitale, muzea, banki, organizacje pozarządowe i charytatywne).

W projektach biorą udział pracownicy uczestniczących instytucji akademickich i pozaakademickich, do których zaliczani są: naukowcy (na każdym etapie kariery naukowej), kadra zarządzająca oraz personel administracyjny i techniczny zaangażowany w badania i innowacje.

ZASADY GRANTU

RISE to projekty badawczo-innowacyjne proponowane w każdej dziedzinie wiedzy, przy czym wysoko cenione są projekty inter i multidyscyplinarne. Polegają one na realizacji wspólnego projektu opartego na komplementarności i synergii uczestniczących instytucji, na które składają się takie działania, jak: wymiana pracowników, organizacja konferencji i szkoleń, zdobywanie nowych umiejętności, opracowywanie nowych publikacji i patentów, działania rozpowszechniające wyniki projektu oraz popularyzujące naukę i innowacje wśród społeczeństwa. Projekty powinny przyczyniać się do realizacji europejskiej „Unii Innowacji”.

Podstawowym działaniem projektu jest wymiana pracowników (na zasadzie oddelegowania) pomiędzy uczestniczącymi w projekcie instytucjami, którzy muszą być związani z instytucją wysyłającą przynajmniej 6 miesięcy przed rozpoczęciem pierwszego oddelegowania. Okres oddelegowania może trwać dla każdego pracownika od 1 do 12 miesięcy łącznie. Pobyty mogą być dzielone, a pracownicy mogą wyjeżdżać do różnych instytucji, jeżeli jest to uzasadnione ze względów merytorycznych. Po powrocie muszą one zostać włączone w działania instytucji macierzystej.

O grant może aplikować konsorcjum składające się z minimum trzech instytucji znajdujących się w trzech różnych krajach. Powyżej tego minimum może zostać włączona dowolna liczba partnerów. Możliwe są dwa podstawowe typy projektów RISE lub ich kombinacja. Wyniki pierwszego konkursu w 2014 r. wskazują, że 60% składanych wniosków to połączenie obu opcji:

• Wymiar międzysektorowy: minimum trzy instytucje z trzech różnych krajów członkowskich Unii Europejskiej lub stowarzyszonych z programem Horyzont 2020, gdzie przynajmniej dwie z nich pochodzą z różnych sektorów; projekt finansuje tylko (jednoczesną) międzynarodową i międzysektorową wymianę pracowników.
  • Wymiar międzynarodowy: minimum to dwie instytucje z dwóch różnych krajów członkowskich UE lub stowarzyszonych z programem Horyzont 2020 oraz jedna instytucja pozaeuropejska znajdująca się w tzw. kraju trzecim. Konsorcjum mogą tworzyć tylko instytucje sektora akademickiego lub pozaakademickiego lub przedstawiciele obu sektorów. Finansowana jest wymiana pracowników pomiędzy Europą a krajem trzecim.

Konsorcjum może składać się tylko z instytucji podpisujących umowę grantową z KE/REA, tzw. beneficjentów, którymi mogą być tylko kraje członkowskie UE lub stowarzyszone z H2020. Może ono zostać poszerzone o tzw. instytucje partnerskie, których zaangażowanie w projekt jest finansowane bezpośrednio przez beneficjentów, a nie KE. Obowiązkowe jest dołączenie listu intencyjnego od tego typu organizacji. Instytucje krajów pozaeuropejskich mogą mieć tylko status instytucji partnerskiej. W ramach projektu finansowane są przyjazdy do Europy pracowników z tych krajów trzecich, które są wymienione w Aneksie A do Programu Pracy H2020 (2014-2015).

Termin składania wniosków: 28.04.2015; godz.17:00

Więcej informacji: