Stypendia Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta

Fulbrigh Senior Award (stypendia dla doktorów)

Stypendium przeznaczone jest dla osób z doktoratem, które są pracownikami naukowymi w polskiej uczelni wyższej lub innej jednostce naukowo-badawczej. Celem konkursu jest przeznaczenie środków na realizację własnych projektów badawczych bądź badawczo-dydaktycznych na uczelniach amerykańskich, placówkach badawczych non-profit oraz niektórych instytucjach rządowych.

Czas trwania stypendium może wynosić do czterech do dziewięciu miesięcy. W ramach stypendium zapewnione jest jednorazowe pokrycie następujących kosztów:

• Zwrot kosztów zakupu biletu lotniczego do/z USA

• Dodatek na koszty związane z relokacją stypendysty

• Dodatek na koszty związane z zagospodarowaniem się w USA

• Dodatek na koszty związane z realizacją projektu badawczego oraz udziałem w konferencjach

Co miesiąc wypłacane są także następujące świadczenia:

• Stypendium na pokrycie kosztów utrzymania (wysokość zależna od miejsca pobytu w USA)

• Dodatek na koszty utrzymania jednego członka rodziny (męża lub dziecka do 21 roku życia) towarzyszącej stypendyście przez min. 80% czasu trwania stypendium, zgłoszonego w formularzu aplikacyjnym jako dependent.

O stypendium mogą ubiegać się osoby, które spełniają następujące warunki:

• Są obywatelami polskimi na stałe mieszkającymi w Polsce;

• Posiadają stopień naukowy doktora lub tytuł zawodowy magistra. Osoby z tytułem magistra mogą się ubiegać o stypendium tylko, jeśli są aktualnie wykładowcami na uczelni nie krócej niż 5 lat;

• Posiadają co najwyżej stopień doktora habilitowanego uzyskany w ciągu ostatnich 5 lat. Kandydaci ze stopniem naukowym doktora habilitowanego mogą zgłaszać się do konkursu tylko, jeśli poza badaniami będą prowadzić zajęcia z amerykańskimi studentami;

• Są zatrudnione w polskiej placówce o charakterze naukowo-dydaktycznym lub badawczym. Jeśli kandydat podejmował pracę za granicą, całkowity okres zatrudnienia poza Polską w ciągu ostatnich 5 lat musi być krótszy niż 1 rok.

• Posiadają zaproszenie z uczelni amerykańskiej;

• Wykazują się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego.

Termin składania wniosków: 30.04.2015 r.

Więcej informacji: http://www.fulbright.edu.pl/pl/fulbright-senior-award/

Fulbright Junior Advanced Research Award (dla doktorantów)

Konkurs adresowany jest doktorantów w polskich uczelniach i instytucjach naukowych, którzy w roku realizacji stypendium będą uczestnikami ostatnich 2 lat studiów doktoranckich. Celem wyjazdu jest zebranie materiałów do pracy doktorskiej.

Stypendium może trwać od 6 do 9 miesięcy. W ramach stypendium zapewnione jest jednorazowe pokrycie następujących kosztów:

• Zwrot kosztów zakupu biletu lotniczego do/z USA

• Dodatek na koszty związane z relokacją stypendysty

• Dodatek na koszty związane z zagospodarowaniem się w USA

Co miesiąc wypłacane są także następujące świadczenia:

O stypendium mogą ubiegać się osoby, które spełniają następujące warunki:

• są obywatelami polskimi na stałe mieszkającymi w Polsce

• posiadają stopień naukowy magistra

• posiadają zaproszenie z instytucji amerykańskiej

• wykazują się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego

• posiadają status doktoranta w polskiej uczelni lub instytucji badawczej (osoby piszące doktorat „z wolnej stopy” nie mogą aplikować)

• mają otwarty przewód doktorski przez senat lub radę naukową z nazwiskiem promotora i tytułem pracy doktorskiej