lic. Nayive Carrillo Garzón

Wykadowca języka hiszpańskiego
Doktorantka

Przebieg kariery naukowej:
Magister Filologii i Literaturoznawstwa w zakresie Hispanistyki na Universidad Industrial de Santander. Posiada akademickie wykształcenie z metodyki i dydaktyki języka hiszpańskiego (Centrum Badań Kultury i Społeczeństwa na Universidad Industrial de Santander) oraz w zakresie prawa konstytucyjnego (Wydział Prawa i Nauk Politycznych na Universidad Cooperativa de Colombia). Zyskała specjalizacje obejmujące języki symboliczne, kultury i literatury społeczności rdzennych mieszkańców Kolumbii oraz ludności pochodzenia afrykańskiego. Pracowała również jako badaczka nieletnich rekrutowanych do walki w kolumbijskim konflikcie zbrojnym i ich rezygnacji z działalności w nielegalnych grupach militarnych. W ramach badań zajmowała się również procesami rozbrojenia, demobilizacji oraz społecznej reintegracji byłych partyzantów i byłych członków sił paramilitarnych w Kolumbii. Obecnie zajmuje się badaniem literackich świadectw (literatura faktu) w zakresie kolumbijskiego konfliktu zbrojnego, porozumień pokojowych, kształtowania pamięci historycznej i społecznej reintegracji byłych uczestników walk nielegalnych grup zbrojnych.

Dziedziny i projekty badawcze
  • teoria literatury
  • analiza dyskursu
  • socjokrytyka
  • literatura faktu
  • przemoc symboliczna i pamięć historyczna
Dyżur:

Prowadzone zajęcia:

Udział w konferencjach naukowych:
  • XIX Congreso de la Federación Internacional de Estudios sobre América Latina y el Caribe (FIEALC), Szeged, Hungría (2019)
  • Congreso "Parias modernxs  en la ficción latinoamericana e ibérica del siglo XX, Varsovia, Polonia (2019)
  • III Congreso nacional de jóvenes hispanistas polacos, Lublin, Polonia (2019)
  • I Encuentro de lingüística y semiótica. Universidad Industrial de Santander, Bucaramanga (2017)
  • II Encuentro de investigación en la enseñanza de las lenguas (2017)
  • I Congreso Internacional, Los Territorios Discursivos en América Latina. Interculturalidad, Comunicación e Identidad. Quito. Ecuador (2016)
  • II Congreso latinoamericano de poesía de Bucaramanga, Colombia (2016)
  • I Jornada de lectura literaria “Voces al viento” en la ciudad de Bucaramanga, Colombia (2016)
  • II Congreso Internacional de Historia y Literatura Latinoamericana y del Caribe. Piauí, Brasil (2015)
  • Congreso PRIMERO PAÍS. CENTI, Bogotá (2014)
  • III Encuentro Política, educación y Cultura. Valledupar, Colombia (2013)
  • Encuentro Nacional de líderes políticos juveniles. Gobernación del Cesar. Valledupar, Colombia (2013)
  • Encuentro Departamental de líderes juveniles. Gobernación de Santander. Bucaramanga, Colombia (2013)
  • Congreso Internacional de Juventudes. Universidad de Manizales. Manizales (2013)
Czonkowsktwo w organizacjach międzynarodowych:
  • Sociedad Latinoamericana de Estudios sobre América Latina y el Caribe (SOLEI)
  • Grupo de Investigación Cultura y Narración en Colombia (CUYNACO)

Udział w projektach badawczych:
  • Członek grupy badawczej “Cultura y Narración en Colombia” (CUYNACO), w Centro de Investigación Cultura y Sociedad (CICS) (2015-2017)
  • Członek seminarium “Estudios de Conflictos sociales nacionales”. Universidad Industrial de Santander (2012-2014)
  • Redaktor tekstów naukowych w ramach grupy badawczej RADIOGIS. Universidad Industrial de Santander (2013)
  • Członek seminarium studiów literaturoznawczych GLOTA. Universidad Industrial de Santander (2012)

Publikacje:
  • Clubes de Lectura, una estrategia de mediación para la formación de lectores críticos e integrales, en la Educación superior (2017). Publicado por la Universidad Industrial de Santander. Colombia.
  • Artículo La dicotomía Civilización-Barbarie en los cuentos En este pueblo no hay ladrones y la viuda de Montiel, de Gabriel García Márquez (2015). Publicado por la Universidade Federal de Piaui. Brasil.