dr Zofia Grzesiak

Pełnione funkcje: doktorantka

Specjalizacja naukowa: literaturoznawstwo

Przebieg kariery naukowej

2010 – Licencjat, Kulturoznawstwo, Uniwersytet Warszawski, Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, praca dyplomowa: Gestas y opiniones del doctor Fernández: Macedonio Fernández como ‘patafísico; 2010-11 – Universidad de Sevilla; 2012 – Magisterium, Filologia hiszpańska, Uniwersytet Warszawski, Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, praca magisterska: El diálogo contemporáneo entre dos cómplices: Roberto Bolaño y Bruno Schulz. Un análisis de la intertextualidad en “Estrella distante”; 2013 – Licencjat, Filologia polska w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, praca dyplomowa: Jorge Luis Borges: ‘patafizyka pragmatyczna stosowana. Od 2012 doktorantka w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW. Przygotowuje rozprawę doktorską pt. Zjawisko lektury w twórczości Roberta Bolaña. Strategie i praktyki odbioru autora, bohaterów i czytelnika.

Zainteresowania i projekty badawcze:

• Teoria literatury
  • Teorie rezonansu czytelniczego
  • Komparatystyka
  • Poetyka kognitywna
  • Literatura Latynoamerykańska
  • Patafizyka

Kontakt: zofia.grzesiak@student.uw.edu.pl

Wybrane publikacje:

• 2016: Nadmiar lektury i „oaza zła pośród pustyni nudy”: Don Kichot, Roberto Bolaño, smutek tricksterów, w: Wieczna krucjata. Szkice o „Don Kichocie”, red. W. Charchalis, A. Żychliński, Poznań, Wydawnictwo Naukowe UAM.
  • 2016: “Roberto Bolaño: la declinación del «yo»”, Castilla. Estudios de Literatura, nr 7, ISSN 1989-7383.
  • 2016: Roberto Bolaño lee a Harold Bloom, w: Relecturas y nuevos horizontes en los estudios hispánicos, red. J. Wilk-Racięska, M. Kobiela-Kwaśniewska, J. Lyszczyna, Katowice, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, s. 147-156.
  • 2015: Roberto Bolaño – praktyki czytania, w: Nuevas perspectivas del hispanismo polaco: estudios de lingüística y literatura, red. J. Bień, J. Kudełko, Lublin, Werset, s. 15-27.
  • 2015: Roberto Bolaño: poradnik użytkownika literatury w: Literatura prze-pisana. Od „Hamleta” do „slashu”, red. A. Izdebska, D. Szajnert, Łódź, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, s. 87-102.
  • 2015: Przygodny fokus w Gwieździe dalekiej Roberta Bolaño: Bruno Schulz jako punkt wyjścia teorii przenośnej, w: Katedra Bolaño. Szkice krytyczne, red. W. Charchalis, A. Żychliński, Poznań, Wydawnictwo Naukowe UAM, s. 33-54.
  • 2014: Fernando Arrabal, El cementerio de automóviles. Edición ‘patafísica, w: Del gran teatro del mundo al mundo del teatro, red. K. Kumor, K. Moszczyńska-Dürst, Warszawa, Biblioteka Iberyjska, s. 305-315.
  • 2012: “Los maniquíes de Bruno Schulz y Roberto Bolaño: sobre la red intertextual en Estrella Distante”, Itinerarios, nr 16, s. 107 – 118.