Projekt „Wspólny język Powiśla” – maj i czerwiec 2018

„Wspólny język Powiśla” – o projekcie

Projekt „Wspólny język Powiśla” to inicjatywa studentów Wydziału Neofilologii i Instytutu Lingwistyki Stosowanej, która ma za zadanie otworzyć na siebie społeczność uniwersytecką i lokalną społeczność mieszkańców Powiśla podczas wspólnego odkrywania obcych języków i kultur. Projekt bierze udział w programie Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu „UW: Inicjatywy dla otoczenia”. Jest również częścią większej inicjatywy: „Projektu Powiśle”, realizowanego w bieżącym roku akademickim przez specjalizację Animacja Kultury (Instytut Kultury Polskiej UW), w ramach którego studenci podejmują działania na rzecz lepszej integracji społeczności uniwersyteckiej z otoczeniem społecznym. Projekt Powiśle wpisuje się w założenia Wieloletniego planu rozwoju UW i jest realizowany dzięki wsparciu władz rektorskich, zwłaszcza pani profesor UW dr hab. Anny Gizy-Poleszczuk, prorektor ds. rozwoju.

W ramach projektu „Wspólny język Powiśla” zostaną zorganizowane następujące wydarzenia prezentujące języki i kultury wykładane na Wydziale Neofilologii i w Instytucie Lingwistyki Stosowanej:

11 majalekcje pokazowe języków mało znanych dla licealistów z Powiśla. Studenci, ze wsparciem chętnych wykładowców Wydziału Neofilologii lub Instytutu Lingwistyki Stosowanej, przeprowadzą lekcje pokazowe dla uczniów liceów z Powiśla i okolic. Licealiści będą mieli okazję poznać podstawy języków takich jak węgierski, estoński, szwedzki czy chiński, których nie uczą się w szkole. Chcielibyśmy zaprosić trzy klasy i każdej dać możliwość udziału w dwóch lekcjach. Zajęcia mają się odbyć w budynku na ul. Dobrej 55.

12 maja udział w festynie środowiskowym organizowanym w Szkole Podstawowej nr 41 na ul. Drewnianej. Kilkuosobowe zespoły studentów (polskich i zagranicznych) związanych z konkretnymi językami zaprezentują dane kultury w ramach stoisk na popularnym na Powiślu festynie. Przykładowe atrakcje to próbowanie charakterystycznych potraw, nauka obcego alfabetu, wystawa zdjęć, nauka piosenek…

19 maja i 9 czerwca – warsztaty językowe dla dzieci w wieku 6-9 i 10-12 lat. Studenci (polscy i zagraniczni) przeprowadzą warsztaty, które w formie zabawy będą wprowadzać w dany język obcy i przekazywać wiadomości o kulturze. Myślimy o językach uczonych w szkołach tj. głównie angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim i rosyjskim. Zajęcia mają się odbyć w budynku na ul. Dobrej 55.

15 maja oraz między 11 a 15 czerwca – „Językowy Uniwersytet Trzeciego Wieku” – Planujemy zorganizowanie dwóch wykładów skierowanych do seniorów o tematyce związanej z kulturą danych krajów. Jako potencjalnych prowadzących widzimy szczególnie doktorantów Wydziału Neofilologii i Instytutu Lingwistyki Stosowanej. Pierwszy wykład odbędzie się w Klubie Seniora „Panorama” na ul. Górnośląskiej 1.

Czas realizacji projektu to okres od maja do czerwca 2018 roku.

Aby zachować przekaz zgodny z Wieloletnim planem rozwoju UW i „Projektem Powiśle”, przewidującymi otwarcie  się uczelni na otoczenie także w sensie przestrzennym, bardzo zależy nam, aby działania w ramach naszego projektu odbywały się częściowo na terenie budynku Wydziału Neofilologii i Instytutu Lingwistyki Stosowanej przy ul. Dobrej 55.

 Uważamy, że projekt „Wspólny język Powiśla” stworzy okazję nie tylko do spotkania społeczności uniwersyteckiej z lokalną, ale także możliwość wykorzystania w praktyce ogromnego potencjału wiedzy i umiejętności studentów kierunków językowych, integracji między instytutami tworzącymi Wydział Neofilologii i Instytutem Lingwistyki Stosowanej oraz będzie stanowić ciekawą formę promocji zaangażowanych jednostek Uniwersytetu.

Zachęcamy do kontaktu mailowego z naszym zespołem: jezykpowisla@gmail.com.

Z poważaniem,

Magdalena Pacholczyk, Liderka projektu „Wspólny język Powiśla”