Promocja książki pt. Intelektualiści afrykańscy wobec doświadczenia dyktatur

medium_Bez tytułu_2.jpg

Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne
Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW
Instytut Filologii Romańskiej UAM
Katedra Języków i Kultur Afryki UW

Staromiejski Dom Kultury

oraz Wydawnictwo ASPRA-JR

mają przyjemność zaprosić na wieczór promocyjny książki

Intelektualiści afrykańscy wobec doświadczenia dyktatur 

(red. naukowa: W. Charchalis, R. Díaz-Szmidt, M. Krawczuk, M. Szupejko; wstęp D. Ndongo Bidyogo)

 

Wieczór promocyjny odbędzie się 10 grudnia (poniedziałek) o godz. 18.00  w Staromiejskim Domu Kultury (Rynek Starego Miasta 2 w Warszawie).

Prawie sześćdziesiąt lat po uzyskaniu politycznej niepodległości przez większość państw afrykańskich, wielu z nich wciąż nie udało się stworzyć systemów politycznych, które gwarantowałyby prawdziwą suwerenność oraz rozwój swobód obywatelskich ich mieszkańcom. Liczne kraje Afryki doświadczają dyktatur, quasi-dyktatur lub pozorowanych demokracji. W wielu z nich łamane są prawa człowieka, nie istnieje wolność słowa, a klasy rządzące zdeprawowane są korupcją i nepotyzmem.  (…)

Intelektualiści afrykańscy, zatroskani losem swoich młodych ojczyzn, nie pozostają obojętni wobec jarzma postkolonialnych dyktatur. Pomimo prześladowań, zepchnięcia na „margines” przez elity rządzące lub nawet wygnania z kraju, otwarcie i odważnie krytykują ich działania. Jednocześnie ich najbardziej nawet krytyczne uwagi nie pozwalają nam na powielanie stereotypów dotyczących Afryki, jako kontynentu tkwiącego w impasie i pogrążonego w bierności, ani na postrzeganie Afrykanów jako niezdolnych do wypracowania własnych, odpowiednich dla siebie form organizacji państwowej. Ich poszukiwanie stało się najważniejszym życiowym celem dla wielu afrykańskich intelektualistów.

Autorzy publikacji wraz z autorami zebranych teksów zapraszają czytelników do wspólnej refleksji nad przemyśleniami afrykańskich intelektualistów, do poznania ich działalności politycznej, publicystycznej, literackiej i artystycznej, która kwestionuje dyktatorskie rządy i polityczny status quo ich ojczyzn, lecz także nad nonkonformizmem niektórych spośród nich.

Wstęp wolny.