DZIAŁANIA MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE - RISE
CEL
Wymiana pracowników pomiędzy uczestniczącymi w projekcie instytucjami uwzględniająca rozwój ich kariery zawodowej, służąca zacieśnianiu współpracy międzynarodowej i/lub międzysektorowej pomiędzy instytucjami krajów UE, stowarzyszonymi z H2020 oraz pozostałymi krajami (tzw. krajami trzecimi).
ADRESACI
Projekty realizowane są przez instytucje posiadające osobowość prawną, zaangażowane w prowadzenie badań i innowacje, pochodzące z sektora akademickiego (np. państwowe i prywatne uczelnie wyższe, instytuty badawcze, organizacje międzynarodowe) oraz szeroko zdefiniowanego sektora pozaakademickiego (np. przedsiębiorstwa, w tym MŚP, szpitale, muzea, banki, organizacje pozarządowe i charytatywne).
W projektach biorą udział pracownicy uczestniczących instytucji akademickich i pozaakademickich, do których zaliczani są: naukowcy (na każdym etapie kariery naukowej), kadra zarządzająca oraz personel administracyjny i techniczny zaangażowany w badania i innowacje.
ZASADY GRANTU
RISE to projekty badawczo-innowacyjne proponowane w każdej dziedzinie wiedzy, przy czym wysoko cenione są projekty inter i multidyscyplinarne. Polegają one na realizacji wspólnego projektu opartego na komplementarności i synergii uczestniczących instytucji, na które składają się takie działania, jak: wymiana pracowników, organizacja konferencji i szkoleń, zdobywanie nowych umiejętności, opracowywanie nowych publikacji i patentów, działania rozpowszechniające wyniki projektu oraz popularyzujące naukę i innowacje wśród społeczeństwa. Projekty powinny przyczyniać się do realizacji europejskiej „Unii Innowacji”.
Podstawowym działaniem projektu jest wymiana pracowników (na zasadzie oddelegowania) pomiędzy uczestniczącymi w projekcie instytucjami, którzy muszą być związani z instytucją wysyłającą przynajmniej 6 miesięcy przed rozpoczęciem pierwszego oddelegowania. Okres oddelegowania może trwać dla każdego pracownika od 1 do 12 miesięcy łącznie. Pobyty mogą być dzielone, a pracownicy mogą wyjeżdżać do różnych instytucji, jeżeli jest to uzasadnione ze względów merytorycznych. Po powrocie muszą one zostać włączone w działania instytucji macierzystej.
O grant może aplikować konsorcjum składające się z minimum trzech instytucji znajdujących się w trzech różnych krajach. Powyżej tego minimum może zostać włączona dowolna liczba partnerów. Możliwe są dwa podstawowe typy projektów RISE lub ich kombinacja. Wyniki pierwszego konkursu w 2014 r. wskazują, że 60% składanych wniosków to połączenie obu opcji:
Konsorcjum może składać się tylko z instytucji podpisujących umowę grantową z KE/REA, tzw. beneficjentów, którymi mogą być tylko kraje członkowskie UE lub stowarzyszone z H2020. Może ono zostać poszerzone o tzw. instytucje partnerskie, których zaangażowanie w projekt jest finansowane bezpośrednio przez beneficjentów, a nie KE. Obowiązkowe jest dołączenie listu intencyjnego od tego typu organizacji. Instytucje krajów pozaeuropejskich mogą mieć tylko status instytucji partnerskiej. W ramach projektu finansowane są przyjazdy do Europy pracowników z tych krajów trzecich, które są wymienione w Aneksie A do Programu Pracy H2020 (2014-2015).
Termin składania wniosków: 28.04.2015; godz.17:00
Więcej informacji:
http://www.kpk.gov.pl/?page_id=19312