16.10.2013 r. WYKŁAD BYŁEGO MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH MEKSYKU

Centrum Studiów Latynoamerykańskich

Uniwersytetu Warszawskiego

zorganizowały wykład

„Stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Ameryką Łacińską w czasie rządów Obamy”,

który wygłosił

Dr. Jorge Castañeda

Minister Spraw Zagranicznych Meksyku (2000-2003)

w Audytorium dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego w środę 16 października 2013 r. o godz. 11:30.

(w języku hiszpańskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski)

foto Jorge CastañedaJorge Castañeda był Ministrem Spraw Zagranicznych Meksyku od 2000 do 2003 roku. W 2006 roku stanął do wyborów na prezydenta kraju jako niezależny kandydat. Castañeda jest znanym intelektualistą, politologiem i autorem licznych książek, którego obszarem zainteresowań jest polityka Meksyku i innych krajów Ameryki Łacińskiej, polityka komparatywna oraz stosunki Stanów Zjednoczonych z Meksykiem i z Ameryką Łacińską.

Urodzony w mieście Meksyk w 1953 roku, Dr Castañeda otrzymał tytuł Bachelor of Arts na Uniwersytecie w Princeton oraz na Sorbonie, a następnie Maîtrise en Sciences Sociales (M.A.) na École Pratique de Hautes Etudes oraz tytuł doktora historii gospodarczej na Sorbonie.

Wykładał na Narodowym Uniwersytecie Meksykańskim (UNAM) od 1978 do 2004 roku, na Uniwersytecie Princeton, Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, a od 1997 jest wykładowcą Uniwersytetu Nowojorskiego (New York University). Dr Castañeda zajmował także stanowisko Senior Associate w organizacji Carnegie Endowment for International Peace (1985-87), a także otrzymał stypendium John D. and Catherine T. MacArthur Foundation Research and Writing (1989-1991).

Wśród kilkunastu książek, które opublikował między innymi w Stanach Zjednoczonych są takie tytuły jak: Limits to Friendship: The United States and Mexico (z Robertem Pastorem), Utopia Unarmed: The Latin American Left after the Cold War (Knopf, 1993), The Mexican Shock (New Press, 1995), Compañero: The Life and Death of Che Guevara (Knopf, 1997), oraz Perpetuating Power: How Mexican Presidents Were Chosen (New Press, 2000); Ex-Mex: From Migrants to Immigrants (The New Press, 2007); Mañana Forever? Mexico and the Mexicans.

Dr Castañeda jest stałym felietonistą meksykańskiego dziennika Reforma, hiszpańskiego El País oraz TIME Magazine. W 1997 roku został mianowany Global Distinguished Professor Politologii i Studiów Latynoamerykańskich na Uniwersytecie Nowojorskim. Od 2003 roku członek zarządu Human Rights Watch, jest również członkiem zarządu fundacji One Laptop per Child (OLPC). W kwietniu 2008 Castañeda został wybrany honorowym członkiem Amerykańskiej Akademii Nauki i Sztuki oraz członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego.