mgr Monika Kolenda

Specjalizacja naukowa: literaturoznawstwo

Przebieg kariery naukowej:

Literaturoznawca, filolog, iberysta, zajmuje się literaturą dziecięcą i młodzieżową fantastyczną z okresu XXI wieku i jej wpływem na kształtowanie się tożsamości jednostki, tożsamości lokalnej, regionalnej, narodowej w oparciu o przypadek hiszpańskiej Galicji. Ukończyła studia Filologiczne w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich (temat pracy magisterskiej La figura del toro en la cultura española). Po ukończeniu studiów magisterskich odbyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych w Instytucie Krajów Rozwijających się oraz na Wydziale Prawa i Administracji w Szkole Prawa Obcego (specjalność prawo hiszpańskie). Obecnie odbywa studia na Wydziale Historii w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego zajmując się min. takimi projektami jak  Ceramika azulejos- dziedzictwo i współczesność Półwyspu Iberyjskiego oraz Fotografia Xosé Suáreza- kształtowanie tożsamości galisyjskiej w regionie Galicji, na obszarze Półwyspu Iberyjskiego i poza jego granicami; Działalność Hiszpańskich Trynitarzy Bosych w Polsce w oparciu i Figurę Chrystusa Wykupionego w Kościele p.w. Św. Trójcy na Solcu w Warszawie oraz na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Filologii Klasycznej realizując min. takie projekty jak: Recepcja Antyku w sztuce Gustawa Klimta oraz Łacina wizygocka Półwyspu Iberyjskiego na przykładzie twórczości San Valerio del Bierzo.

Dziedziny i projekty badawcze:

• Literaturoznawstwo
  • Literatura fantastyczna dziecięca i młodzieżowa
  • Tożsamość i jej formowanie poprzez literaturę i obraz
  • Ceramika i rzeźba+ mała architektura
  • fotografia i relacja obraz-tekst
  • recepcja Antyku

Kontakt: monika_kolenda@yahoo.es

Stypendia:

2011- stypendium w Santiago de Compostela, miesięczny kurs dla nauczycieli j. hiszpańskiego jako obcego ufundowane przez Biuro Radcy ds. Edukacji Hiszpańskiego Ministerstwa Edukacji oraz Xunta de Galicia.

2013 - stypendium w Santiago de Compostela, miesięczny kurs języka i kultury galisyjskiej ufundowane przez Xunta de Galicia, Real Academia Galega oraz Secretaría Xeral da Política Lingüística.