mgr Natalia Szejko

Pełnione funkcje: doktorantka

Specjalizacja naukowa: teatrolog

Przebieg kariery naukowej:

Licencjat i tytuł kulturoznawcy w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, Uniwersytet Warszawski (2007-2010). Tytuł magistra filologa hiszpańskiego, Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, Uniwersytet Warszawski (2010-2012). Studentka V roku studiów doktoranckich, Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, Wydział Neofilologii, Uniwersytet Warszawski. Opiekun naukowy: prof. dr hab. Urszula Aszyk-Bangs. Tytuł pracy doktorskiej: Funkcja obrazów zaburzeń psychicznych w dramaturgii Alfonsa Vallejo: destrukcja postaci dramatycznej i jej konsekwencje filozoficzne i estetyczno-formalne. Tytuł lekarza, I Wydział Lekarski, Warszawski Uniwersytet Medyczny (rok ukończenia -2014). Studentka II roku studiów doktoranckich, II Wydział Lekarski, Zakład Humanistycznych Podstaw Medycyny, Warszawski Uniwersytet Medyczny. Katedra i Klinika Neurologii, I Wydział Lekarski, Warszawski Uniwersytet Medyczny. Opiekun naukowy: dr hab. n. med. Piotr Janik. Tytuł pracy doktorskiej: Fenomenologia tików w zespole Gillesa de la Tourette’a (GTS). Studia specjalizacyjne w dziedzinie neurologii od lutego 2016. Oddział Neurologiczny i Udarowy. Szpital Wolski, Warszawa. Katedra i Klinika Neurologii WUM, SPCSK Banacha.

Dziedziny i projekty badawcze:

• Współczesny teatr hiszpański
  • Badania interdyscylinarne
  • Związki między naukami ścisłymi i humanistyką
  • Filozofia
  • Neurologia
  • Psychiatria

Kontakt: natalia.szejko@gmail.com

Wybrane publikacje:

• 2016 : “Aproximación al drama de Alfonso Vallejo Espacio interior a partir de los métodos psiquiátricos”.  W: Ferradás Carballo Cristina, Molanes Real Mónica (eds.), Teatros y escenas del siglo XXI. Estudios sobre el teatro actual. Vigo, Editorial Academia del Hispanismo.
  • 2016: “La imprecisa melancolía de la palabra y del silencio en obra teatral Tuatú de Alfonso Vallejo”. W: Poláková Dora, Kratochvílová Dana (eds.), Actas del congreso "Las palabras (des)atadas" (Encuentro de hispanistas 2015). Alicante, Biblioteca Virtual Miguel de Cervantes.
  • 2016: “La fenomenología del ser y el entendimiento existencial según la hermenéutica heideggeriana: Hölderlin de Alfonso Vallejo”. W: Gutkowska-Ociepa Katarzyna, Kobiela-Kwaśniewska Marta, Wilk-Racięska Joanna (eds.), Relecturas y nuevos horizontes en los estudios hispánicos. Vol. 2: Teatro, Katowice, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
  • 2016: “Wymiar fraktalny prawdy i kłamstwa w sztuce Fly-by Alfonsa Vallejo. Od Derridy i Levinas do teorii samopodobieństwa jako metafory egzystencji”. W: Szymonik Danuta, Krupowies Walentyna (eds.), Prawda i kłamstwo. Problematyka. Interpretacje. Konteksty, Instytut Kultury Regionalnej i Badań Literackich mi. Franciszka Karpińskiego, Siedlce.
  • 2015: “Semiótica de la locura en obra dramática de Alfonso Vallejo. Estudio pánico de Panic”. W: Nuevas perspectivas del hispanismo polaco: estudios de lingüística y literatura, Biblioteka Polsko-Iberyjska, Werset, Lublin.
  • 2014: “Autodestrukcja jako fenomenologiczny model rekonstrukcji osobowości. Relacja intencjonalna w Przezroczystym zerze Alfonsa Vallejo”. W: Colloquia Literaria Sedlcensia XIV-II, Instytut Kultury Regionalnej i Badań Literackich mi. Franciszka Karpińskiego, Siedlce.
  • 2014: “La destrucción del personaje dramático convencional en el teatro de Alfonso Vallejo: el yo fragmentado y distorcionado en Cangrejos de pared” . W: Variaciones de lo metarreal en la España de los siglos XX y XXI, Biblioteca Nueva, Madryt.