Sztab pomocowy WN dla Ukrainy 01: wolontariat i zbiórka

Szanowni Państwo, 

Wydział Neofilologii powołał sztab pomocowy dla Ukrainy, który będzie koordynować różne inicjatywy pojawiające się wśród naszych pracowników i studentów. Rolę koordynatorki pomocy w naszym Instytucie pełni dr Zofia Grzesiak i wszelką korespondencję związaną z tym tematem prosimy kierować na jej adres mailowy, zofia.grzesiak@uw.edu.pl. 

Poniżej informacje o możliwości włączenia się w działania (punkty 1-3) oraz o najbliższej zbiórce (pkt 4).

Wszystkie osoby zainteresowane współpracą i wolontariatem zapraszamy do udziału w następujących przedsięwzięciach: 

1.     Pełnienie funkcji buddy (jak w programie Erasmus+) dla wolnych słuchaczy z Ukrainy, którzy pojawią się w naszym Instytucie.

a.     Wydział Neofilologii postanowił otworzyć większość swoich zajęć dla studentek i studentów z Ukrainy, którzy będą chcieli uczęszczać na zajęcia jako wolni słuchacze. Będziemy starać się stworzyć studencki zespół buddies na wzór programu Erasmus+, czyli zebrać grupę osób działających jak przewodnicy po Wydziale i po UW, pomagających przyjezdnym odnaleźć się w naszej Jednostce. Osoby chętne do współpracy proszone są o kontakt z dr Zofią Grzesiak.

b.     Jeśli znają Państwo studentki i studentów z Ukrainy zainteresowanych uczęszczaniem na zajęcia w naszej jednostce, bardzo proszę podać im wydziałowy mail kontaktowy: openclasses@wn.uw.edu.pl. 

2.     Przygotowanie kursów językowych dla osób z Ukrainy. Wydział poszukuje osób z doświadczeniem dydaktycznym (realizujących ścieżkę nauczycielską) chętnych do prowadzenia kursów hiszpańskiego i portugalskiego w ramach wolontariatu. Będziemy bardzo wdzięczni za zgłaszanie swoich propozycji (łącznie z terminami, w jakich byliby Państwo skłonni taki kurs prowadzić). Osoby chętne do współpracy proszone są o kontakt z dr Zofią Grzesiak.

3.     Dla studentek i studentów ze ścieżek nauczycielskich: praca z dziećmi z Ukrainy w szkołach podstawowych, z którymi Wydział ma nawiązaną współpracę oraz do współpracy przy innych inicjatywach edukacyjnych (warsztaty, wycieczki). Potrzebne są przede wszystkim osoby posługujące się językiem ukraińskim lub ew. rosyjskim, ale być może w pewnym momencie nie będzie to warunek konieczny. Osoby chętne do potencjalnej współpracy/potrzebujące więcej informacji mogą zgłaszać się mailowo do dr Zofii Grzesiak. Po uzgodnieniu z Kierownikiem Studiów, może pojawić się opcja zaliczania praktyk poprzez tego typu działania.

Jeśli mają Państwo pomysły na zajęcia (cykle zajęć) dla dzieci: rozrywkowe, edukacyjne, bardzo prosimy o ich zgłaszanie. Miasto st. Warszawa w porozumieniu z UW chce stworzyć możliwie szeroką ofertę działań.

4.     ZBIÓRKA.

Za zgodą Władz Dziekańskich w najbliższą środę 09.03.2022 w godz. 9.00-13.30 odbędzie się zbiórka niezbędnych rzeczy dla żołnierzy ukraińskich w budynku przy Dobrej 55. Na parterze budynku przy windach zostaną ustawione kartony. 

Dzięki wolontariuszom zebrane rzeczy trafią bezpośrednio na przejście graniczne w Krościenku, a stamtąd do żołnierzy i lekarzy. Dary nie będą więc "zalegać" w jakimś magazynie. Lista niezbędnych artykułów:

- sól fizjologiczna

- środki odkażające, np Rivanol

- strzykawki

- bandaże

- gaziki

- maść na odparzenia

- plastry na odciski

- czyste koce (także używane)

- czyste prześcieradła

- power banki

- batony energetyczne

- szczoteczki do zębów

- mydło w kostce

- podkoszulki

- kubki termiczne

- mokre chusteczki.