WSZYSCY JESTEŚMY RÓWNOWAŻNI

rownowazni_pl.gif

Kampania społeczna „Równoważni” skierowana jest do społeczności Uniwersytetu Warszawskiego.

http://rownowazni.uw.edu.pl/wszyscy-jestesmy-rownowazni/

Jej celem jest zdecydowane podkreślenie, że w Uniwersytecie Warszawskim nie ma miejsca na dyskryminację oraz, że osoby, które jej doświadczają, znajdą wsparcie na uczelni. Na Uniwersytecie Warszawskim staramy się tworzyć przestrzeń wolną od wszelkiej dyskryminacji, taką w której każdy może czuć się bezpiecznie.

Społeczność Uniwersytetu Warszawskiego jest różnorodna na wiele sposobów, jednak wszystkich łączy to, że jesteśmy równoważni.

Kampania jest częścią działań realizujących program Europejskiej Karty Naukowca i strategii HR Excellence in Research na UW. Strategia zakłada realizację działań w obszarze równego traktowania i zwiększenia wiedzy i świadomości w dziedzinie antydyskryminacji.

Zapraszamy do obejrzenia cyklu filmów kampanii „Równoważni”

Film otwierający kampanię

Społeczność Uniwersytetu Warszawskiego jest różnorodna na wiele sposobów. Wszystkich jednak łączy to, że jesteśmy równoważni. Nie zgadzamy się na dyskryminację, mobbing, molestowanie seksualne i nierówne traktowanie. Reaguj, nie jesteś sam_a!

 

Czym jest dyskryminacja?

Dr hab. Julia Kubisa, specjalistka ds. równouprawnienia na UW, przedstawia, czym jest dyskryminacja i jakie rozróżniamy jej rodzaje.

 

Dyskryminacja ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową

Orientacja seksualna i tożsamość płciowa to jedne z cech osobistych, które bardzo często są podatne na zachowania dyskryminacyjne. Magdalena Wrońska z działającej na Uniwersytecie Warszawskim organizacji studenckiej Queer UW wyjaśnia, czym są homofobia, bifobia i transfobia oraz wskazuje, gdzie osoby narażone na dyskryminację ze względu na swoją orientację seksualną i tożsamość płciową mogą szukać pomocy.

 

Ageism, czyli dyskryminacja ze względu na wiek

Dr Anna Cybulko, Rzeczniczka Akademicka (Ombusman) UW, która na co dzień zajmuje się mediacją, diagnozowaniem problemów i wsparciem w rozwiązywaniu konfliktów, przedstawia czym jest dyskryminacja ze względu na wiek i w jakich sytuacjach należy reagować. 

 

Seksizm, czyli dyskryminacja ze względu na płeć

W kolejnym materiale z serii „Równoważni” specjalistka ds. równego traktowania na UW, dr hab. Julia Kubisa, przedstawia czym jest dyskryminacja ze względu na płeć i jak powinniśmy reagować na zachowania seksistowskie aby przeciwdziałać temu zjawisku.

 

Dyskryminacja ze względu na stopień sprawności

W kolejnym materiale rozmawiamy o tym czym jest dyskryminacja ze względu na stopień sprawności. Paweł Wdówik, kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UW przedstawia jak należy traktować osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore.

 

Dyskryminacja ze względu na pochodzenie

W kolejnym materiale z cyklu „Równoważni” prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, dr hab. Jolanta Choińska-Mika, prof. ucz., przypomina, dlaczego nie możemy zachowywać się w sposób niestosowny i niesprawiedliwy wobec studentek i studentów oraz pracowników Uniwersytetu pochodzących z innych krajów.

 

Mobbing

Szacuje się, że średnio 5% pracowników w Polsce pada ofiarą mobbingu. Koordynatorka ds.przeciwdziałania mobbingowi, członkini zespołu rzeczniczki akademickiej, Magdalena Miksa opowiada jakie zachowania kwalifikujemy jako mobbing, a także gdzie szukać pomocy na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Molestowanie seksualne

Czym jest molestowanie seksualne? Jakie zachowania są molestowaniem seksualnym? To nie tylko wykorzystanie cielesności drugiej osoby. Co zrobić, gdy staniemy się ofiarą molestowania? Kto może pomóc w takich sytuacjach? O tym opowiada Antonina Lewandowska, konsultanta ds. przemocy seksualnej w zespole rzecznika praw studenta UW.

 

Mowa nienawiści

Mowa nienawiści ma poważne konsekwencje dla samopoczucia i zdrowia psychicznego osób, które jej doświadczają. Dr hab. Michał Bilewicz,  kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW, przedstawia inicjatywę, która ma pomóc Uniwersytetowi Warszawskiemu stać się przestrzenią, w którym nikt nie będzie doświadczał mowy nienawiści.

 

Dyskryminacja oczami uczestniczek i uczestników kampanii „Wszyscy jesteśmy równoważni”

Na koniec prezentujemy film, w którym uczestniczki i uczestnicy kampanii opowiadają czym dla nich jest dyskryminacja, dlaczego zdecydowali się wziąć udział w kampanii, czy obawiają się dyskryminowania oraz co można zrobić gdy jest się świadkiem dyskryminacji.

 

Wszystkie powyższe filmy można również obejrzeć na playliście na kanale You Tube Uniwersytetu Warszawskiego

_______________

Dziękujemy WSZYSTKIM zaangażowanym  w kampanię pracownikom, studentom i absolwentom UW. Jesteście Państwo twarzami tej kampanii, dzięki Wam mogliśmy ją stworzyć.

Kamila Albin
Mykola Babenko
dr Anna Cybulko
Julián Esteban
dr Wojciech Figiel
Elena Fontana
Olha Horovatiuk
prof. dr hab. Zygmunt Lalak
Hermes Llain Jimenez
Eduardo Longoria
Mateusz Majkut
Kateryna Nechydyuk
Naledi Ngewnya
Kseniia Pashkovska
Isaac Peter
Kseniya Rusak
prof. dr hab. Andrzej Tarlecki
Xinyi Wang
Wenjun Yin
prof. dr hab. Eleonora Zielińska

 

Kampania powstała przy współpracy wielu uniwersyteckich jednostek. Koordynatorem projektu było Biuro Promocji, które kampanię od strony merytorycznej zorganizowało w ścisłej współpracy z dr Anną Cybulko (rzeczniczką akademicką), dr hab. Julią Kubisą (specjalistką ds. równouprawnienia), Magdaleną Miksą (koordynatorką  ds. przeciwdziałania mobbingowi).

Ogromne podziękowania kierujemy na ręce poniższych osób i instytucji:

  • Administratorzy budynków, w których odbywały się nagrania i zdjęcia (Magdalena Nowakowska, Agnieszka Kościelniak-Osiak, Agata Meissner, Rafał Wierzchosławski, Iwona Kłosowska)
  • Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
  • Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych
  • Inkubator UW
  • Pełnomocnik Rektora ds. komunikacji i rzecznik prasowy, Anna Korzekwa
  • Pełnomocnik Rektora ds. Rozwoju Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Joanna Wąsowicz
  • Queer UW
  • Samorząd Studentów UW
  • Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu
  • Welcome Point
  • Uniwersytet Zaangażowany

 

Reżyseria i realizacja: Mieszko Czerniawski, Biuro Promocji
Scenariusz: Agata Ignatowicz-Bocian, Biuro Promocji
Nagrania: Jarosław Skrzeczkowski, Biuro Promocji
Montaż: Łukasz Kałuża, Biuro Promocji
Zdjęcia: Mirosław Kaźmierczak
Tłumaczenia napisów: Aleksandra Tkacz (en), Edward Siech (ru)
Oprawa graficzna, projekt plakatów: Marcin Rossa, mufu.pl
 

Na kampanię składają się: cykl plakatów, filmy, działania w mediach społecznościowych.

Start kampanii: październik 2019 r.