Cabo Verde na ekranie

Cabo verde na ekranie: 19 stycznia 2020 (niedziela), o g. 19 Południk Zero (Wilcza 25)

Zapraszamy w imieniu przekładoznawczego koła naukowego Amor-não-me-deixes na pokaz filmów z Cabo Verde, Szczególnie uwadze polecamy film "Święty poszukiwany w tłumaczeniu członków koła, Kingi Marcinkiewicz i Juliana Konopelskiego.

Informacja organizatora (fb):

<<<<pokaz w sali na dole>>>>

"Cabo Verde na ekranie" - to filmowa podróż na Cabo Verde. Po pokazie spotkanie z mieszkającą na wyspach producentką Emilią Wojciechowską, która w plecaku przywiozła z CV nie tylko filmy, ale i garść wyspiarskich opowieści.

------------------------
"Lalka", 2015, fabuła, 8 min
OsgaFlimes, reżyseria: Helder Doca

"Święty Poszukiwany", 2016, fabuła, 28 min
Kriolskope, reżyseria: SamiraVera-Cruz

"Beczka - Naród Wyspiarski", 2019, dokument, 52 min
Eden Produções, reżyseria: CelesteFortes i Edson Silva D.

------------------------
Filmy w języku kabowerdeńskim z polskimi napisami, przygotowanymi przez studentów filologii portugalskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim ("Beczka") oraz Uniwersytecie Warszawskim ("Święty Poszukiwany").
------------------------
WSTĘP BEZPŁATNY
------------------------
Wydarzenie wspierane jest przez Koło Naukowe Portugalistów UJ, Portugalistyka UJ / CátedraVergílio Ferreira do Camões, I.P., Koło tłumaczeniowe Amor-não-me-deixes UW, Zupełnie Inny Świat, Południk Zero oraz AfryKamera.

------------------------
"Beczka - Naród wyspiarski"

Na Wyspach Zielonego Przylądka "terra longe" - dalekie kraje -idealizowane są jako jako krainy obfitości. Właśnie stamtąd pochodzą beczki wysyłane z odległych zakątków, wypełnione różnymi skarbami, odzwierciedlające zwycięstwo emigracji i uosabiające obecność tych, którzy musieli opuścić kraj.

"Beczka - Naród wyspiarski" to trzy kobiece opowieści z "bidon" (beczką) w roli głównej, która niczym posłaniec łączy tych, co pozostali, i tych, którzy wyjechali.

Camila miała 11 lat, kiedy jej matka wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Przez 18 lat dystans między nimi skracały właśnie beczki, wysyłane przez matkę i wypełnione po brzegi matczynym uczuciem.

São skupuje produkty przysyłane w beczkach i w ten sposób stara się utrzymać swoją rodzinę. Krąży z nimi po peryferiach wyspy S. Vicente, docierając w miejsca, gdzie nie ma sklepów.

Patrícia mieszkała już w dalekiej krainie. Wróciła jeszcze jako dziecko i chce uratować dziecięce wspomnienia, kupując różne produkty importowane ze Stanów Zjednoczonych. Nie ma zamiaru emigrować, ale jak większość Kabowerdeńczyków marzy o tym, żeby otrzymać beczkę.

------------------------
"Święty poszukiwany"

Historia ojca i syna z muzycznym stylem tabanka w tle. Film będący hołdem dla Vittorio de Sica, w szczególności dla filmu „Złodziej rowerów”, jest paralelą między włoskim neorealizmem a rzeczywistością Zielonego Przylądka. Muzyk uliczny zostaje okradziony z gitary, źródła utrzymania swojej rodziny. Jego syn bierze sprawy w swoje ręce. Ta produkcja to także o także hołd dla Tabanki i jej mniej znanych rytuałów.

------------------------
"Lalka"

Historia rozgrywa się w Mindelo na archipelagu Wysp Zielonego Przylądka i przywołuje krótką chwilę w życiu dwóch rodzin podczas świąt Bożego Narodzenia. Pokazane różnice społeczne zachęcają do kwestionowania społeczeństwa konsumpcyjnego i zrewidowania ludzkich wartości.