mgr Olga Bagińska-Shinzato

mgr    Olga Bagińska-Shinzato    e-mail: obshinzato@gmail.com

ZAKŁAD / PRACOWNIA Języka i kultury luzo-brazylijskiej
Pełnione funkcje: doktorant / pracownik Instytutu od 2007 r.
•    W latach 2008-2014 Koordynator LLP Erasmus ds. praktyk zagranicznych w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich.

Specjalizacja naukowa: literaturoznawca / językoznawca / dydaktyka języka portugalskiego w normie brazylijskiej

Przebieg kariery naukowej/zawodowej/artystycznej/dyplomatycznej:
Absolwentka Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, gdzie ukończyła studia magisterskie na kierunku Kulturoznawstwo i podjęła studia doktoranckie w zakresie literaturoznawstwa. Prowadzi badania dotyczące współczesnej literatury i muzyki brazylijskiej, twórczości Chico Buarque de Hollanda.
Współautorka programu nauczania języka portugalskiego w normie brazylijskiej na studiach licencjackich w ISIiI. Prowadzi zajęcia z praktycznego języka portugalskiego w normie brazylijskiej od początku wprowadzenia w sekcji luzo-brazylijskiej nauczania tego języka w dwóch wariantach (kontynentalnym oraz brazyliskim) i wyodrębnienia profilu brazylianistycznego. Autorka programów przedmiotów dotyczących literatury brazylijskiej, kultury brazylijskiej, studiów brazylianistycznych oraz brazylijskiej myśli filozoficznej.
Autorka egzaminów certyfikacyjnych z języka portugalskiego przeprowadzanych na Uniwersytecie Warszawskim, powołana przez Radę Koordynacyjną ds. Certyfikacji Biegłości Językowej.
Tłumaczy współczesną literaturę polską na język portugalski, publikowaną i szeroko dostępną w Brazylii. Współautorka tłumaczenia antologii dzieł współczesnych polskich i brazylijskich poetów Po-słowie do Igrzysk Olimpijskich Antologia Olimpijska/ Pela Palavra Aos Jogos Antologia Olímpica, opublikowanej przez Komisję Kultury i Edukacji PKOI, Fundację Centrum Olimpijskie oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych z okazji Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r.
Uczestniczy w konferencjach naukowych w Polsce i zagranicą, m.in. w Brazylii. Wygłasza wykłady na temat literatury i kultury brazylijskiej w ramach wydarzeń kulturalnych oraz seminariów (wykład pt. „Poezja Viniciusa de Moraesa” wygłoszony w ramach festiwalu kultury brazylijskiej Bom Dia Brasil w 2008 r.; wykład pt. "Kanon piękna lansowany w telenowelach brazylijskich" – wygłoszony podczas seminarium „Piękno w regionie Ameryki Łacińskiej" w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UW).

•    prowadzi zajęcia:
Praktyczna nauka języka portugalskiego dla 1 roku;
Praktyczna nauka języka portugalskiego dla 2 roku;
Praktyczna nauka języka portugalskiego dla hispanistów dla 2 roku studiów 2 stopnia;
Literatura Brazylii cz. 1
Literatura Brazylii cz. 2
Aktualne tendencje w literaturze brazylijskiej
Brazylijska myśl filozoficzna
Wstęp do studiów portugalistycznych cz. 2

Zainteresowania i projekty badawcze: współczesna literatura i muzyka brazylijska, twórczość Viniciusa de Moraes oraz Chico Buarque de Hollanda, realizm brazylijski i twórczość Machado de Assis, semiotyka, psychoanaliza i badania literackie, kultura brazylijska, dydaktyka języka portugalskiego w normie brazylijskiej.
Dyżur: poniedziałek, godz. 13.15-14.00
 
Wybrane publikacje:
•    Bagińska-Shinzato Olga, Barwy symfoniii, „Nowe Książki”, 2016, nr 9, s. 87.

•    Bagińska-Shinzato Olga, Língua Nova - Vida Nova, w: Realidades heterogéneas. Reflexiones en torno a la literatura, lengua, historia y cultura ibéricas e iberoamericanas, red. K.Kumor, E.Waluch-de la Torre, Warszawa: Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich, Muzeum Ruchu Ludowego, 2012, s. 405-415.