Konferencja Studencka we Wrocławiu

Koło Naukowe studentów filologii hiszpańskiej ,,HESPERIA”

działające przy Zakładzie Iberystyki na
Uniwersytecie Wrocławskim

zaprasza

do udziału w konferencji:

„Obecność motywów hiszpańskich w kulturze”

Wrocław, 14 - 15 marca 2019

W dobie wciąż postępującego rozwoju mass mediów, w tym przede wszystkim elektronicznych, dostęp do dóbr kultur obcych staje się zjawiskiem niezwykle powszechnym. Przyczynia się do tego również fenomen wielokulturowości oraz fakt, że świat stopniowo zmienia się w globalną wioskę. Otaczająca nas rzeczywistość wzbudza coraz większą ciekawość wobec innych niż nasze obyczajów, a otwartość na to, co nowe i nieznane czyni nas obywatelami świata. Dziś zjedzenie tacos nie wymaga odbycia dalekiej podróży do Meksyku, a salsę kubańską można zatańczyć niemalże w każdym klubie. Wiąże się to z wzajemnym przenikaniem się różnych kultur, których elementy widoczne są w życiu codziennym każdego z nas.

Zjawisko to obecne jest na świecie od zarania dziejów, a jednym z dowodzących tego przykładów jest hiszpańska konkwista, która według wielu trwa do dziś. Objawia się ona wciąż rosnącą popularnością lengua española, a zarazem tego, co hiszpańskie. Hiszpanie sukcesywnie podbijają serca innych krajów, których mieszkańcy z przyjemnością zgłębiają tajniki języka, dają się ponieść rytmom flamenco, a smakując hiszpańskie potrawy odkrywają, że tortilla to nie placek z kukurydzy.

To tylko niektóre z zagadnień stanowiących przedmiot dyskusji nad powszechnością hiszpańskich elementów kulturowych podczas konferencji doktorancko-studenckiej ,,Obecność motywów hiszpańskich w kulturze", organizowanej przez Koło Naukowe studentów filologii hiszpańskiej ,,HESPERIA”, do udziału w której serdecznie Państwa zapraszamy.

Zagadnienia tematyczne konferencji to m.in.:

  • motywy hiszpańskie w literaturach światowych
  • powiązania historyczne Hiszpanii i Polski
  • przysłowia hiszpańskie i ich przekład na język polski
  • wizerunek Hiszpanów w świecie wirtualnym
  • hiszpańskość na dużym ekranie
  • obecność marek hiszpańskich na rynku zagranicznym
  • Hiszpania na światowych wybiegach
  • hiszpańskie rytmy w muzyce klasycznej i popularnej

Powyżej wspomniane zostały jedynie niektóre z możliwych tematów. Zapraszamy zatem do poszerzania wachlarza zagadnień poprzez zgłaszanie referatów prezentujących faktyczną obecność motywów hiszpańskich w kulturze.

Termin konferencji: 14 – 15 marca 2019 roku

Miejsce obrad: Instytut Filologii Romańskiej, ul. Nankiera 4, 50-105 Wrocław

Języki konferencji: hiszpański

Organizatorzy konferencji:

Koło Naukowe Studentów Filologii Hiszpańskiej „HESPERIA”.

Zgłoszenia i opłata konferencyjna:

W celu wzięcia udziału w konferencji należy przesłać abstrakt referatu naukowego (maksymalnie do 300 znaków) w terminie nieprzekraczającym dnia 31 grudnia 2018 roku na adres mailowy kn.hesperia@gmail.com wraz z załączonym dokumentem ws. RODO.

Potwierdzenie o uczestnictwie w konferencji otrzymają Państwo do dnia 15 stycznia 2019 roku.

Płatności

Opłata za udział w konferencji naukowej wynosi 50 zł dla studentów oraz 100 zł dla doktorantów. Obejmuje ona także przerwę kawową i posiłek (dwa obiady oraz kolacja).

Jednocześnie pragniemy poinformować, iż Koło Naukowe studentów filologii hiszpańskiej „HESPERIA” nie zapewnia zakwaterowania dla uczestników konferencji.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w konferencji i czekamy na Państwa zgłoszenia.