MARZENNA ADAMCZYK AMBASADOREM RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ W HISZPANII

Serdecznie gratulujemy naszej koleżance, wykładowczyni w naszym Instytucie, Marzennie Adamczyk nominacji na stanowisko ambasadora Rrzeczpospolitej Polskiej w Hiszpanii.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Nominacje dla ambasadorów RP w Turcji i Hiszpanii

Marzenna Adamczyk – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny w Królestwie Hiszpanii i Księstwie Andory

W latach 1999-2005 była I sekretarzem, a później radcą ds. kultury w Ambasadzie RP w Madrycie. Za swoją działalność związaną z teatrem, jako pierwsza cudzoziemka i pierwszy dyplomata, otrzymała najwyższe wyróżnienie Stowarzyszenia Reżyserów Teatralnych Hiszpanii. W latach 2007-2010 pełniła funkcję ambasadora RP w Hawanie, a w latach 2010-13 – konsula generalnego RP w Barcelonie.

Ukończyła iberystykę na UW. W 1980 r. rozpoczęła pracę w Katedrze Iberystyki UW, obecnie jest pracownikiem Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich na Wydziale Neofilologii tej uczelni. Redagowała m.in. polskie edycje dzieł literatury latynoamerykańskiej, opracowała blisko sto haseł z zakresu historii Hiszpanii do Wielkiej Encyklopedii PWN, tłumaczyła teksty źródłowe.

Poza językiem hiszpańskim, posługuje się także językiem angielskim, portugalskim i rosyjskim.

Biuro Rzecznika Prasowego
                                                                                                Ministerstwo Spraw Zagranicznych