spotkanie "Pessoa - Tabucchi - Lizbona"

11 IV (wtorek), 19.00 

Spotkanie literackie poświęcone tym pisarzom dziś w Czułym Barbarzyńcy

O tym wydarzeniu

Nadeszła wiosna, a z nią nowe spotkanie z cyklu NOWA KSIĄŻKA w Nowym Teatrze!

Lizbona. Tam krzyżują się literackie kroki Tabucchiego i Pessoi. Będziemy rozmawiać o związkach obu pisarzy z miastem, o więzach łączących ich dorobki literackie.

Naszymi Gośćmi będą Joanna Ugniewska (tłumaczka „Opowiadań ilustrowanych” oraz „Dla Isabel”) i Anna Osmólska-Mętrak (literaturoznawczyni), a okazją do spotkania premiera ostatniej powieści Antonia Tabucchiego – „Dla Isabel. Mandala”.

Ostatnie dzieło włoskiego mistrza opowiadania, rozpisane na kręgi niczym w mandali, to rzecz o zagubieniu w meandrach życia, poszukiwaniu prawdy, odpowiedzi na pytania ostateczne. Tajemnice i niedomówienia, Tabucchowska atmosfera z pogranicza jawy i snu, fascynująco uchwycona niepowtarzalność chwili, literackie gry i nawiązania do wcześniejszych powieści (choćby tytułową Isabel) – wszystko to hipnotyzujący, swoisty testament literacki najbardziej europejskiego spośród włoskich pisarzy. Niecodzienna uczta literacka.

Joanna Ugniewska – profesor UW, italianistka, tłumaczka (m.in.„Dla Isabel. Mandala”), redaktor i współautorka m.in. „Historii literatury włoskiej XX w.”

Anna Osmólska-Mętrak – adiunkt w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, literaturoznawczyni. Autorka rozprawy doktorskiej oraz książki dotyczącej twórczości Antonia Tabucchiego: „Kufer pełen rekwizytów. O roli przedmiotów i stałych motywów w twórczości Antonia Tabucchiego”.

Kurator cyklu, prowadzenie spotkania: Tomasz Brzozowski

Serdecznie zapraszamy! /źródło tutaj