UHONOROWANIE ELENY PONIATOWSKIEJ

Jornadas-Elena-Poniatowska_banner.png

Od 12 do 14 maja 2021 r. Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW wraz z Ambasadą Meksyku w Polsce organizują cykl wydarzeń związanych z uhonorowaniem Eleny Poniatowskiej przez Uniwersytet Warszawski.

Wydarzenia odbędą się on-line za pośrednictwem Zoom i będą transmitowane na żywo w języku hiszpańskim na kanale YouTube Iberystyka UW  (12,13,14 maja br.) oraz w języku polskim 14 maja br. na kanale YouTube UW (transmisja z Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego).

13 maja br. w trakcie transmisji na YouTube Iberystyka UW będzie można zadać Pisarce pytania i podzielić się komentarzem. Dialog Eleny Poniatowskiej ze studentami zacznie się o godz. 17:30, po wcześniejszej inauguracji.

Linki do transmisji poszczególnych wydarzeń znajdują się poniżej.


12 maja odbędzie się online debata akademicka poświęcona twórczości literackiej i dziennikarskiej Eleny Poniatowskiej. Wezmą w niej udział eksperci, m.in. z Meksyku i Polski. Podczas wydarzenia zostaną omówione najwybitniejsze dzieła pisarki oraz najważniejsze tematy, które przedstawia w swojej twórczości. Poruszone zostaną też kwestie związane z tłumaczeniem jej dorobku i obecnością Polski w jej dziełach.

Link do transmisji 12 maja: kliknij tutaj

13 maja odbędzie się online spotkanie Eleny Poniatowskiej ze studentami UW oraz innych polskich uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Śląskiego). Podczas wydarzenia zostanie wyemitowany film przybliżający relacje Eleny Poniatowskiej z Polską i Warszawą, przygotowany przez Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW.

Link do transmisji 13 maja: kliknij tutaj

14 maja odbędzie się online uroczystość, podczas której prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW symbolicznie wręczy Elenie Poniatowskiej Medal Uniwersytetu Warszawskiego. To wyraz uznania dla meksykańskiej pisarki, której literacki i dziennikarski dorobek przyczynił się do umocnienia polsko-meksykańskiego dialogu międzykulturowego. Inicjatorem nadania wyróżnienia jest Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW.

Link do transmisji 14 maja: kliknij tutaj

Link do transmisji 14 maja w języku polskim: kliknij tutaj

Będzie to pierwsze uhonorowanie pisarki w kraju jej przodków. W uroczystości, obok Eleny Poniatowskiej oraz władz uczelni i instytutu, wezmą udział Marcelo Ebrard, minister spraw zagranicznych Meksyku oraz prof. Enrique Graue, rektor Universidad Nacional Autónoma de México UNAM (Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku).

Elena Poniatowska jest  meksykańską pisarką i dziennikarką polskiego pochodzenia. Jej ojcem był Jean Evremont Poniatowski Sperry Crocker, praprawnuk Stanisława Poniatowskiego, bratanka króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pisarka w swojej twórczości często porusza tematy społeczne i polityczne. Wśród jej dzieł znajdują się teksty związane z Polską, m. in. prolog do zbioru poezji Wisławy Szymborskiej, polskiej laureatki literackiej Nagrody Nobla oraz notatka prasowa o „Dzieciach z Santa Rosa”, czyli grupie około 2000 polskich dzieci, które w 1943 roku znalazły schronienie w Meksyku jako uchodźcy.

Program "Jornadas Elena Poniatowska"