mgr Karolina Stępień

Pełnione funkcje: doktorantka w Instytucie od 2017 r.

• Członkini Koła Literatury Latynoamerykańskiej UW
  • Członkini organizacji: Pracownia Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży ILP UW, International Research Society for Children's Literature, Polska Sekcja IBBY
  • Członkini komitetu redakcyjnego półrocznika „Dzieciństwo. Literatura i Kultura” wydawanego na Wydziale Polonistyki UW
  • Członkini zarządu Koła Baśni, Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej i Fantastyki UW

Specjalizacja naukowa: literaturoznawstwo

Przebieg kariery naukowej: Absolwentka Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW (specjalizacja tłumaczeniowa) i Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej (specjalizacja public relations i marketing medialny). W 2016 roku z wyróżnieniem obroniła pracę magisterską poświęconą dorosłemu i dziecięcemu dyskursowi w opowiadaniach współczesnego argentyńskiego pisarza Martína Sancii. W 2017 roku ukończyła studia podyplomowe w Instytucie Literatury Polskiej UW „Literatura i Książka dla Dzieci i Młodzieży Wobec Wyzwań Nowoczesności”. Jako stypendystka Instytutu Języka Galisyjskiego Uniwersytetu w Santiago de Compostela i Galisyjskiej Akademii Królewskiej brała udział w kursie języka i kultury galisyjskiej. Była członkinią Laboratorium Badań Medioznawczych UW. Współorganizowała XV Międzynarodową Konferencję Socjokrytyczną „Literatura, comunidad, memoria: transición de los discursos/discursos de la Transición” (16-18 kwietnia 2015 r.) i ogólnopolską konferencję „Wszystko przed nami? Przyszłość w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej” (13-14 kwietnia 2018 r.). Redaguje czasopismo naukowe „Dzieciństwo. Literatura i Kultura” wydawane na Wydziale Polonistyki UW.

Zainteresowania i projekty badawcze:

• Teoria literatury
  • Krytyka i historia literatury dziecięcej i młodzieżowej
  • Argentyńska literatura dziecięca XXI wieku
  • Nauki kognitywne